https://www.fabrykasily.pl/

Podstawowy słownik CrossFit

 

WOD "Workout Of the Day" - Trening danego dnia. Część treningu, trwająca od kilku do kilkunastu minut, jak mamy ambitną grupę to czasem dłużej ;)  Każdego dnia schemat ćwiczeń WOD jest inny. 

BENCHMARK - WOD sprawdzający sprawność ćwiczącego. Są to wytyczne jednakowe na całym świecie.

AMRAP – As many rounds as possible - Jak najwięcej rund w danej jednostce czasu.

5R4T – 5RFT – 5 rounds for time – 5 rund na czas.

EMOM – Every Minute on the Minute – wykonywanie danego ćwiczenia co pełną minutę

For time – zestaw ćwiczeń wykonywanych na czas. Robisz tylko raz i koniec.

TC – time cap - Czas na wykonanie WOD

 

Gymnastics – ćwiczenia gimnastyczne

Weightlifting – podnoszenie ciężarów

Powerlifting – trójbój siłowy

 

Mobility – zwiększanie mobliności, ruchomości w stawach, rozciąganie, podstawowe techniki masażu, radzenia sobie z bólami i dolegliwościami.

Streching – rozciąganie

MetCon – Metabolic Conditioning – ćwiczenia „cardio”, nie koneicznie tylko „cardio”, można też tak określić dużą intensywność i  mały ciężar

 

Skalowanie – dostosowywanie obciążenia, liczby powtórzeń, ćwiczeń do poziomu ćwiczącego. Zmniejszanie np. obciążenia w WOD, tak aby każdy dał radę go wykonać bezpiecznie.

 

Rx – pochodzi od łacińskiego słowa „recipere”, czyli „weź”, używanego w aptekarstwie. Czyli jest też skrótem od słowa „recepta” – tego co mamy zalecone. I tak, w odniesieniu do WOD, „Rx” oznacza oryginalne obciążenie, zapisane w WOD, bez skalowania. Jeśli ktoś was zapyta, czy robiliście WOD „Rx”, będzie pytał o to, czy robiliście go z zalecanym obciążeniem, czy może je zmniejszyliście.

 

Heat – każdy WOD wykonywany na zawodach może być podzielony na „Heat 1”, „Heat 2” itd. Jest to podział na grupy zawodników podczas tego samego WOD. Jeśli na zajęciach mamy tylko 5 wioślarek, a chcemy zrobić WOD, podzielimy 10 osobową grupę na „Heat 1” i „Heat 2”.

 

Tabata – zestaw dowolnych ćwiczeń wykonywanych w następującym schemacie: 8 rund: 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.

BW – Body Weight – masa ciała

PR – personal record – twój personalny rekord

ROM – Range of Motion – zasięg ruchu

Rep – repetition – powtórzenie

Set – seria

RM – rep max – maksymalne powtórzenie, 5RM – pięć powtórzeń na maksymalnym ciężarze, 1RM – jedno powtórzenie na maksymalnym ciężarze.

 

Podstawowy sprzęt:

 

Rope – lina

Climbing Rope - lina do wspinaczki

Rings – kółka gimnastyczne

Rope jump – skakanka

KB – kettlebell 

Slam ball – piłka wypełniona piaskiem do uderzeń o ziemię

Medicine Ball – MB –  piłka lekarska

Row – wioślarz

Rack – klatka do ćwiczeń

Barbell – sztanga

Bar – sztanga lub drążek

Bumper – obciążenie/talerze na sztangę odporne na rzucanie

 

 

CrossForma to nasza sekcja miłośników wszystkiego co związane z systemem CrossFit.

 

Czym jest CrossFit?
Jest metodą treningową o holistycznym podejściu do ludzkiego ciała, jego możliwości, rozwoju i całego ruchu. Jest treningiem gdzie krzyżują się różne dyscypliny sportu jak np. gimnastyka sportowa, podnoszenie ciężarów czy lekkoatletyka.
Nie ma tu ćwiczeń izolowanych jak np w treningu kulturystycznym. Wszystkie ćwiczenia są złożone, wielostawowe angażujące wiele partii mięśniowych. Wykorzystuje się wolne ciężary, ciężar własnego ciała, liny, worki, opony, boxy czyli skrzynie m.in. do wskakiwania, płotki i wiele innych akcesoriów.
W CrossFit dąży się do poprawienia ogólnej sprawności fizycznej człowieka. Stopniowo w inteligentny sposób od jednego punktu do kolejnego. Poprawia się wydolność, szybkość, gibkość a więc dbamy nie tylko o wygląd co o wszystkie cechy motoryczne człowieka.

Piękna wysportowana sylwetka jest tu efektem ubocznym ciężkich treningów i odpowiedniego odżywiania.
CrossFit to również społeczność, która jednoczy się ze sobą, umawia na wspólne treningi, wspiera się wzajemnie i pomaga!
 

Nasze zajęcia o nazwie CrossForma będzie prowadził pasjonat tej aktywności fizycznej i jej certyfikowany instruktor - Andrzej Umański. Zajęcia prowadzone są metodyką twórcy tej dziedziny Grega Glassmana z zachowaniem wszelkich wytycznych i merytoryki CrossFit. Warto podkreślić, że nie są to zwykłe zajęcia obwodowe :)

 

CROSSFORMA

O NAS

PLAN ZAJĘĆ

KONTAKT

 

OFERTA

DRUŻYNA

CENNIK

PROMOCJE